pondělí 22. července 2019

Jsem žena....(ne)musím podávat výkony


Takové, řekla bych, až symbolické foto pár hodin "před"  

První třetina léta je ze námi...a můj poslední článek je z února 😖Je klišé tvrdit, že není čas a energie. Vím to. Ale je to krutá pravda. A můžu si za to sama.

Moje psaní se zbrzdilo během jara k bodu nula. Náhle totiž bylo v hlavě prázdno, ačkoliv jsem zažívala šrumec. Asi právě proto. Nebyla jsem schopná ani dokončit report ze soutěže "Do formy", přestože fotek, tipů, receptů a dojmů bylo mraky.

Takže stručně: soutěž jsem zdárně ke své spokojenosti dokončila, dokonce jsem se probojovala do finále💪 a dokonce si mě, k mé velké radosti a polechtání ega, všiml redaktor časopisu Muscle and Fitness Honza Kavalír (ještě jednou díky) a udělal se mnou rozhovor, který si můžete přečíst ZDE. Sociální sítě jsem však neopomíjela a občas něco nasdílela.

Taky jsem si založila Instagram, který jsem zhruba před dvěma lety opustila. A vůbec nevím, jestli jsem s tím opětovným založením udělala dobře. To už je to jen reklamní plocha nebo co? Těšila jsem se na inspirativní posty a fotky a ono je to jen samé "stories"? A to jsou tak rychlé klipy, že absolutně nestíhám pojmout ten obsah. Sleduji velmi málo účtů, několikrát jsem už promazávala a vlastně mě úplně nejvíc baví cestovatelské účty a účty obyčejných lidí, kteří mají svůj malý okruh sledovatelů, stejně jako já. Asi jsem už stará a asi nejsem cílovka.

S jarem už začala jít moje psychická/učitelská kondice do kopru. Čtvrtletí, rodičáky, maturity, praxe, konec pololetí...vrchol školního roku, kdy jsem kývla na nadúvazek byl smrtelnej. Do toho všechno okolo: moje kurzy pro ženy, povinnosti kolem rodiny, organizace a zařizování dovolené, předem dlouho plánované kulturní akce (které jsou sice úplně boží, ale stojí mě vždycky strašně moc sil) atd. Jenže ještě si přece musím jít zaběhat a uvařit si zdravé jídlo na druhý den do práce, připravit oslavu narozenin a asi deset dalších věcí.  Ježiš, ta si stěžuje.....Nestěžuju, jen píšu, jak jsem neschopná kouzelného slovíčka NE a jak je můj mozek chorobně naprogramovaný na výkon. Jedu na výkon. Heslo, které vládne světu. Na výkon přece jedou stroje....a vrcholoví sportovci, kterým výkon limituje kariéru....a muži, kteří jsou na výkon/boj stavěni hormonálně a tělesně.

Pro ženu je posedlost výkonem a neschopnost říkat NE smrtícím koktejlem. Proč? Protože na to není uzpůsobena jako muž. Muž, ač tvrdě pracuje mnoho hodin denně, dokáže si v pohodě jít zahrát s kumpánama fotbálek, vyzvednout dítě na kroužku, dát si pivo, vypnout, tvrdě spát. Má testosteron, adrenalin a taky "black box". Přepne do režimu "černá skříňka", vypne, na nic nemyslí, odpojí se. Žena toho není schopná. Ze své podstaty na to není nastavená. Nemá žádnou černou skříňku, má neustále propojené dráty, které jiskří. A to se pak lehce stane to, že když jste na dovolené a dovolíte mozku chvilkový "black box", protože prostě "mám vše hotovo a čumim do moře", tak mozek a tělo vypne.

Konec.

Mohl být. Není. Žiju. Čeká mě mašinérie lékařských vyšetření, možná se mi život otočí vzhůru nohama ve všech směrech....a já teď tady sedím a brečím do klávesnice. Brečím, protože jsem vděčná za to, co se mi stalo. Za to, že jsem dostala šanci na změnu. Nejde to hned a nejde to lusknutím prstu. Přes noc nezměníte něco, co v sobě máte zakořeněné, něco na co jste dlouhodobě nastavené, něco v čem vás okolí podporuje (tobě to tak sluší, ty toho tolik stíháš, ty jsi šikovná, chtěla bych být jako ty), to v čem jste vyrůstaly. Nejde to. Bude to hodně dlouhá a dost trnitá cesta. Ale je, se základními obrysy, přede mnou.

Asi to teď vyznívá děsně pateticky, ale on ten život prostě patetickej je. Smích a slzy. Radost a smutek. Nadšení a bolest. Nahoru a dolu.

Je to zase nějaký celý víc osobní, než jsem měla v plánu. Teď mi to jinak nejde. A co jsem tím vším vlastně chtěla říct?  Ženský, nesnažme se změnit to, pro co a jak jsme byly stvořené. Příroda má svůj řád. Jsou muži a ženy. Samci a samičky. Tak to má být a tak je to správně. Každý má svou biologickou podstatu a z ní vyplývající schopnosti a role.  Nejsme přece žádné superhrdinky, nejsme Xeny, nejsme bojovnice, nejsme primárně ty, které loví potravu, nemusíme být dokonalé a nemusíme zvládat všechno, co po nás okolí chce. Jsme křehké a zranitelné víc, než si myslíme. Jsme slabší pokolení. Strážkyně rodinného krbu. Říká se to tak, ne? Nesnažme se změnit naši předurčenost. Nelze to.

Ženy ženám 💗 Moje TOPky 😃

A chlapi, dovolte svým ženám, být víc ženami. Se všemi jejich nedokonalostmi, slabostmi, emocemi a neschopnostmi. Budou vás za to milovat ještě víc.

Opatrujte se a ve zdraví přežijte čas dovolených.

Vaše

JS

4 komentáře:

 1. Jito, děkuji za tvůj článek..abych řekla, tak mě to zase až tak nepřekvapilo..i když je mi moc líto, co prozivas, ale koledujeme si o to každá, dřív nebo později..�� nedáme si říct, jedeme jak křeček v kolečku..sledovala jsem tě, říkala jsem si, že jsi dobrá, ale že si trochu protirecis, když si vzpomenu na tvoje články po whole 30..koketovala jsem nyní s podebnou cestou jako ty, říkala jsem si, že když jsi to dala takhle krásně ty,tak já prece musím taky..A ne nedám, kašlu na to, že mám 5 kg navrch, jsem zdravá, teprve teď po roce jsem se jakž takž vylizala z experimentu jménem keto/lchf...takže fakt děkuju za sdílení tvé životní zkušenosti, už podruhé jsem si díky tobě rozmyslela další "experiment" - první byl právě whole 30,jestli si vzpominas...držím palce, ať se dáš brzo zdravotně do kupy, ať jsi fit a zdravá pro sebe a pro svoji rodinu..��❤

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Romčo díky. On je život taková mozaika složená z mnoha kousků. Ta strava byl jen malý zlomek, který mě navíc hodně bavil a baví stále. Je to cesta sebepoznání. Myslím, že v životě mám věci, které mi škodí mnohem více. Věci, které mě nebaví a nepřináší žádnou radost. Ty chci ze svého života vymazat nebo aspoň snížit míru dopadu. Ať se i Tobě daří

   Vymazat
 2. Jitu teď sem se dostala k tvému článku. Děkuji! Já se v tobě vidím! Momentálně prožívám to samé co ty v létě.. Snažila jsem se jet bomby, fakt že jo. LC mám za sebou, cukrfree bude už asi ve mě pořád..ted sem objevila Jakuba Binu a jeho transformace42 a to víš že mám ten jeho kurz koupeny a snažila se.. Ale nedala sem to. Začala škola, rozjíždí se mi sezóna v práci.. Kolotoc kolem třech děti a vlastně i manžela.. Chci být se všema a vlastně i sama se sebou, jen tak.. Ale ten čas? Honime se, snažíme se.. A pak to hodím za hlavu.. A vím že mě to čeká zas znovu.. Vím že zas chytnu druhý den a zas pojedu bomby.. Běh, cvičo, strava �� to sme my.. Jiné nebudem. Ale víš co, hlavní je se mít rady! A to já mám ��❤️ a ty jsi úžasná vždy a v jakýkoli fázi ��

  OdpovědětVymazat
 3. Vlastně si tak nějak říkám, proč by kdokoliv měl být tlačený k tomu, aby podával výkony? Myslím v koníčku nebo ve sportu. Jedna věc je být profesionální fotbalista, druhá věc je pak jít si občas zaběhat. Mám právě kamaráda, který se mnou občas jde běhat a musím říct, že s ním chodím čím dál tím míň rád. Vždycky vyběhneme a on se tváří jak na závodech. Ještě mu chybí na krku ty klíčenky, které mají občas běžci na dlouhé tratě... Hlavně z toho pka člověk nic nemá, protože se soustředí jen na to, aby toho druhého nezabil.

  OdpovědětVymazat